Post Image

İzmir İnşaat Mühendisleri Odasında Seminer

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) İzmir Şubesi’nin Yönetim Kurulu değişikliğini takiben yeni Başkan Gürkan Erdoğan döneminin ilk semineri 3 Mart 2016 tarihinde yapıldı. Seminerin konuğu STATICA Genel Müdürü, İnşaat Yüksek Mühendisi Cem Özer oldu. Özer’in ‘İzmir Adnan Menderes Yeni İç Hatlar Terminali ve Çelik Yapıla Deprem Dayanıklı Tasarımında Modern Deprem Yönetmelikleri Yaklaşımlar’ konulu sunum yaptığı seminere Üniversite öğrencileri ve aktif İnşaat Mühendisleri yoğun ilgi gösterdi.

Günümüzün en hızlı gelişen inşaat mühendisliği dallarından birisinin deprem mühendisliği olduğuna dikkat çeken Özer, buna yapısal çelik mühendisliğinin de ekelenebileceğini söyledi. Yapısal çelik mühendisliğinin hızla gelişmekte olduğunu kaydeden Özer, “Bu tarz gelişmeler uluslararası tasarım yönetmeliklerinin gelişmlerine paralel olarak sürdürülebiliyor. Uluslararası gelişmelere paralel olarak ülkemizde de yönetmelikler ve yapı mühendisliği dallarında gelişmeler olmakta. 2007 yılında yürürlüğe girmiş olan Türk Deprem Yönetmeliği bu günlerde güncellenmekte. Geçtiğimiz günlerde taslağı AFAD’ın web sitesinde yayınlandı. Önümüzdeki günlerde askıda olarak yayınlanacak ve daha sonra resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girecek” dedi.

STATICA mühendislik olarak 2012-2013 yıllarında proje çalışmalarını yaptıkları İzmir Adnan Menderes Yeni İç hatlar Terminali ile ilgili de bilgiler aktaran Özer, projedeki çelik sistemler, yapısal tasarım unsurları ve tasarımın ele alınışı konusunda slaytlar eşliğinde örnekler verdi. Seminer sonunda İMO İzmir Şube Başkanı Gürkan Erdoğan ve Genç-İMO üyesi Sena Begüm Kendir, konuşmacı konuk İnşaat Yüksek Mühendisi Cem Özer’e teşekkür plaketi takdim ettiler.

Geri