Post Image

İzmir Adnan Menderes Havalimanı Yeni İç Hatlar Terminali hizmete açıldı.

Adnan Menderes Havalimanı yeni iç hatlar terminali törenle açıldı. STATICA’nın yapısal proje yüklenicisi olduğu toplam 300 bin metrekare kapalı alana sahip yeni iç hatlar terminali ve katlı otopark yapılarının inşaatı 21 ayda tamamlandı.

Havalimanı projeleri ve işletmeciliği alanında dünyanın lider kuruluşları arasında olan TAV Grubu tarafından gerçekleştirilen Adnan Menderes Havalimanı yeni iç hatlar terminali 17 Mart 2014 tarihinde düzenlenen törenle açıldı. Açılışa Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, TAV Havalimanları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın ve TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener’in yanı sıra çok sayıda milletvekili, bürokrat ve siyasetçi katıldı.

2032 sonuna kadar işletecek

DHMİ tarafından 17 Kasım 2011’de yapılan ihalede en iyi teklifi veren TAV Havalimanları iştiraki TAV Ege, iç hatlar terminalinin 2032 sonuna kadar işletme hakkını 610 milyon avro artı KDV karşılığında kazandı.

Yeni terminalin temeli 15 Haziran 2012’de atıldı. Geçiş sürecinde iç hat uçuşları da yine TAV tarafından işletilen dış hatlar terminalinden gerçekleştirildi.

TAV, dış hatlar terminalinin işletmesini 2007’de üstlenmişti. İzmir Adnan Menderes Havalimanı, 2013 yılında, önceki yıla göre yüzde 9 artışla yaklaşık 10,2 milyon yolcuya hizmet verdi. Bu yolcuların yaklaşık 2,5 milyonu dış hatlar; 7,7 milyonuysa iç hatlarda seyahat etti.

Türkiye’nin en büyük iç hatlar terminali

TAV İnşaat tarafından hayata geçirilen yeni iç hatlar terminali yaklaşık 200 bin metrekare kapalı alana sahip. Projede 2537 araçlık kapalı otopark ve 3 bin araçlık açık otopark da yer alıyor.

Terminalin öne çıkan özellikleri şöyle:

• 64 check-in kontuarı
• 40 asansör
• 30 yürüyen merdiven ve 666 metre yürüyen bant
• Saatte 5 bin bagaj kapasitesi
• 291 bin 267 metrekare toplam inşaat alanı

Çevre dostu, ödüllü terminal

TAV Havalimanları, yeni terminalin tasarım, yapım ve işletme süreçlerinin tamamını çevresel sürdürülebilirlik politikası çerçevesinde oluşturdu.

Eski terminalin yıkımı sırasında hayata geçirilen “Atık Yönetimi Uygulamasıyla”, ortaya çıkan atıkların yüzde 99’unu yeniden kullandı ya da geri dönüştürdü. Uygulama, Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD) tarafından ilk kez verilen “İnovatif Sürdürülebilirlik Uygulamaları Ödülü ”ne layık görüldü.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı Yeni İç Hatlar Terminali ve Katlı Otoparkı için Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik (LEED) sertifikasyonu başvurusu Aralık 2012’de yapıldı. ADB Yeni İç Hatlar Terminali Türkiye’de LEED sertifikası alacak ilk havalimanı terminal binası olacak.

Yeni terminalde kullanılacak ısı pompaları, yağmur hasat sistemleri, gri su kullanım sistemi, güneş kolektörleri ve trijenerasyon santraliyle enerji tüketimi ve su harcaması en aza indirilirken atık yönetimi de verimli bir şekilde gerçekleştirilecek. Terminal, doğalgazdan elektrik üretirken ısıtma ve soğutma enerjisini de ortaya çıkaran bir trijenerasyon tesisine sahip.

< Geri