Post Image

Yapısal Çelik Mühendisliği Gelişiyor

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Antalya Şubesi’nin Yönetim Kurulu değişikliğini takiben yeni Başkan Mustafa Balcı döneminin ilk semineri 6 Mayıs 2016 tarihinde yapıldı. Seminerin konuğu STATICA Genel Müdürü, İnşaat Yüksek Mühendisi Cem Özer oldu. Özer’in ‘İzmir Adnan Menderes Yeni İç Hatlar Terminali ve Çelik Yapıla Deprem Dayanıklı Tasarımında Modern Deprem Yönetmelikleri Yaklaşımlar’ konulu sunum yaptığı seminere üniversite öğrencileri yoğun ilgi gösterdi.

Türk Deprem Yönetmeliği Güncelleniyor

Günümüzün en hızlı gelişen inşaat mühendisliği dallarından birisinin deprem mühendisliği olduğuna dikkat çeken Özer, buna yapısal çelik mühendisliğinin de ekelenebileceğini söyledi. Yapısal çelik mühendisliğinin hızla gelişmekte olduğunu kaydeden Özer, “Bu tarz gelişmeler uluslararası tasarım yönetmeliklerinin gelişmlerine paralel olarak sürdürülebiliyor. Uluslararası gelişmelere paralel olarak ülkemizde de yönetmelikler ve yapı mühendisliği dallarında gelişmeler olmakta. 2007 yılında yürürlüğe girmiş olan Türk Deprem Yönetmeliği bu günlerde güncellenmekte. Geçtiğimiz günlerde taslağı AFAD’ın web sitesinde yayınlandı. Önümüzdeki günlerde askıda olarak yayınlanacak ve daha sonra resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girecek” dedi.

Yönetmelikler Geliştiriliyor

Eski Türk Deprem Yönetmeliği 180 sayfa iken yeni hazırlanan yönetmeliğin 360 sayfa olduğunu bildiren Özer, yeni yönetmelikteki gelişmelere değinerek çelik tasarımlar konusunda önemli eklemeler olduğunu söyledi. Yöntemelikte yeni yeni bölümler olduğunuda ifade eden Özer, bunların prefabrik yapılar, zemin yapı etkileşimi, binların sönümlendirilmesiyle ilgili olduğunu kaydetti. Çelik yapıların yapım ve tasarım kurallarını içeren Çelik Yapı Yönetmeliği’nin 4 Şubat tarihli resmi gazetede yayınlandığınıda hatırlatan hatırlatan Özer, 1 Eylül 2016 tarihinde yürürlüğe girecek yönetmeliğin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı web sitesinden görülebileceğini ifade etti.

"Yeni Yönetmelikleri İnceleyin"

Yeni yönetmeliklerin yıllardır hissedilen eksiklikleri kapattığını dile getiren Özer, İMO üyleri ve mühendis olacak üniversite öğrencilerine bu yönetmelikleri incelemelerini tavsiye etti.

Yapısal Projenin Hazırlanmasında İzlenen Yollar

Yapısal tasarımın ana prensibinin belirli bir dayanım, yeterli rijitlik ve stabilite altında yapı taşıyıcı sistemini en ekonomik olarak boyutlandırmak olduğunu belirten Özer, deprem etkileri altındaki yapıların tasarımında bunlara sistem sünekliğinin sağlanması koşulunun da eklenmesi gerektiğini söyledi. Çelik yapısal projelerin hazırlanmasında izlenen yollardan da bahseden Özer, bunları taşıyıcı sistemin ve yapı malzemesinin seçilmesi, yüklerin belirlenmesi, yer değiştirmelerin bulunması ve taşıyıcı sistem elemanlarının boyutlandırılması olarak sıraladı.

Balcı’dan Teşekkür Belgesi

STATICA mühendislik olarak 2012-2013 yıllarında proje çalışmalarını yaptıkları İzmir Adnan Menderes Yeni İç hatlar Terminali ile ilgili de bilgiler aktaran Özer, projedeki çelik sistemler, yapısal tasarım unsurları ve tasarımın ele alınışı konusunda slaytlar eşliğinde örnekler verdi. Seminer sonunda İMO Antalya Şube Başkan Mustafa Balcı, konuşmacı konuk İnşaat Yüksek Mühendisi Cem Özer’e teşekkür belgesi takdim etti.

Geri